CZIPOWANIE

• Wszczepienie czipa jest czynnością trwającą ok. 5-10 min., wykonuje się ją w miejscowym znieczuleniu, dlatego dla zwierzęcia często czipowanie jest mniej bolesne niż zwykłe ukłucie zastrzykiem jak np. przy szczepieniu.

• Czip wszczepia się pod skórę z lewej strony szyi, jest to mikroprocesor w kształcie walca oblany szkłem o średnicy 1.8mm i długości 15mm, wszczepiany jest tylko jeden raz w życiu, nie wymaga wymiany, jest zupełnie obojętny dla organizmu zwierzęcia.

• Czipowanie aktualnie wymagane jest do oznakowania zwierząt podróżujących po UE czyli do wyrobienia paszportu, oraz do ewidencji zwierząt mieszkających na terenie naszego kraju. Tworząca się ogólnopolska baza danych zwierząt oznakowanych w znacznym stopniu ułatwi identyfikację i odnalezienie zwierzęcia na wypadek jego zaginięcia.

• Mitem jest to, że właściciele zwierząt oznaczonych czipem będą zobowiązani przez jednostki administracyjne do odprowadzenia podatków. Mamy przykłady miast których Wydziały Ochrony Środowiska ufundowały znakowanie zwierząt i tym samym zwolniły ich właścicieli z płacenia podatków.

Koszt czipowania to 70 złCZIP W POWIĘKSZENIU